Згадати всіх поіменно

Музей... Це слово завжди викликає різні почуття: зацікавленість і захоплення, очікування нового, невідомого, й бажання долучитись до частинки історії. А особливо ці слова відносяться до Музею історії рідної школи. Через історичні факти, пов 'язані з навчальним закладом, ми долучаємось до історії міста, держави, по-іншому сприймаємо минуле – трагічне й радісне.Ось  чому хочеться розповісти про наш  Музей історії  Маріупольського навчально-виховного комплексу «Колегіум-школа» №1 – один із унікальних шкільних музеїв міста й області.

У 1974 р. учитель історії школи Штанько Г.М., вивчаючи певні факти історії розвитку освіти Маріуполя., знаходить відомості про те, що в стінах нашої школи  наприкінці ХІХ ст. було відкрито першу жіночу гімназію міста. Цей факт було винесено на розгляд та обговорення учнів, учителів, батьків. У результаті  виникла пропозиція щодо створення  на базі школи Музею, в якому буде зібрано факти з історії школи. У цьому ж році  в навчальному закладі складається робоча комісія з цього питання, яка, відповідно до рішення педагогічної ради, займається пошуком та збиранням оригінальних документів, пам 'яток, експонатів для майбутнього Музею. До цієї  комісії ввійшли учні, вчителі, батьки, ветерани Великої Вітчизняної війни та праці. І ось 9 вересня 1977р. комісаром евакошпиталю  Теленчі Ф.А. №1051 було відкрито музей, який став центром  пошукової та дослідницької роботи в школ(див.Дод.№).

Надзвичайно багато цікавих, часом несподіваних фактів було знайдено та зберігається в Музеї. Це й Похвальні листи поч.ХХ ст., й унікальні фотографії  різних періодів  історії школи, експонати часів Громадянської та Великої Вітчизняної війни (усього 472 експонати). На їх основі створюються екскурсії по музею, дослідницькі роботи.

Одне з найпочесніших місць в Музеї МНВК №1 посідають експозиції, присвячені  періоду Великої Вітчизняної війни: «1941-1945», «Эвакогоспиталь №1051»,  «Учителя и ученики – участники ВОВ», «Евдокия  Лобко», «Учителя – ветераны  войны и труда», , «Это начиналось так», «Эхо войны» (див.Додаток №). Завдяки небайдужому ставленню та наполегливій роботі пошукових груп  знайдено відомості про учителів та учнів-учасників війни; відновлено історію евакошпиталю №1051 та встановлено з ними зв'язок; створено експозицію, присвячену нашій випускниці передвоєнних років Є.Ю. Лобко, яка героїчно загинула на початку війни, захищаючи мирний аеродром; зібрано оригінальні експонати: військові каски, елементи зброї, солдатське приладдя тощо.

Учні нашого закладу  активно опрацьовують зібрані матеріали, не зупиняючись у своєму пошуку. Так , в Музеї працює гурток «Літопис школи», в якому навчаються та виховуються екскурсоводи; працюють пошукові групи, що збирають нові, невідомі факти про період  війни; члени Ради Музею та екскурсоводи беруть активну участь в секціях Малої академії наук «Історія» та «Краєзнавство», посідаючи призові місця; розробляються екскурсії, зміст яких нерідко виходить за межі історії школи; для учнів та гостей навчального закладу, інших шкіл, міста, ветеранів війни й праці проводяться екскурсії, вечори зустрічей, уроки пам'яті, лекторії. Робота Музею виходить за межі навчального закладу: організовуються  туристичні мандрівки та експедиції по місцях бойової слави для вивчення фактів минулого.

Діяльність Музею координується Радою Музею, яка розробляє та впроваджує обмін досвідом, напрямки роботи, скеровує пошукові групи. Протягом навчального року в Музеї проводиться близько 50-ти заходів.

Традиційною для нашого Музею стала участь у виставках шкільних музеїв до Дня Перемоги та Дня визволення міста. Чимало вдячних слів звучить від ветеранів, батьків школярів інших шкіл за збереження пам'яті про війну, бережливе ставлення до унікальних експонатів.

У 2010р нашому Музею виповнюється  33 роки, а Маріупольському навчально-виховному комплексу «Колегіум-школа» №1 – 134 роки. Непроста історія навчального закладу знайла своє відбиття у стінах музею, в його експонатах та екскурсіях. Проте для мене як для екскурсовода Музею найголовніше, що ця історія – у пам'яті серця  наших учнів та випускників, які ніколи не будуть байдужими до минулого й майбутнього своєї Батьківщини.

Виставки шкільних музеїв

Експозиція  до Дня визволення міста

Експозиція доДня Перемоги

Музейні експозиції

«Эхо войны»

«Ветераны ВОВ и труда»

«1941 - 1945»

«Эвакогоспиталь №1051»

«Учителя и  ученики – участники ВОВ»

«Евдокия  Лобко»

«Эхо войны»

Зустрічі з ветеранами...

... з Луньовою К.А., учасником бойових дій, ветераном праці, колишнім  учителем школи

... з  випускниками школи, серед яких – ветерани війни та праці

КОНТАКТЫ:

87515, Україна, Донецька обл.,
м. Маріуполь, вул. Грецька, 44


+38 (096) 277 69 03

+38 (0629) 33 63 92 Директор

e-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Copyright © 2019 - КЗ "Гімназія зі структурним підрозділом початкової школи № 1
Маріупольської міської ради Донецької області"